Szpieg na stanowisku szefa sztabu
The Insider uzyskał dostęp do korespondencji telegramowej byłego szefa Sztabu Generalnego Mołdawii Igora Gorgana z oficerem prowadzącym GRU pułkownikiem Aleksiejem Makarowem. Gorgan miał regularnie informować swojego kuratora o wewnętrznej sytuacji politycznej w Mołdawii i przekazywał informacje na temat temat wsparcia wojskowego i logistycznego udzielanego Ukrainie.
Makarow i Gorgan nawiązali intensywne kontakty po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Mołdawski generał był bardzo aktywny w informowaniu Moskwy o działaniach Ukraińców, ale i wsparciu, które rząd Mołdawii udzielał Kijowowi. Gorgon informował Moskwę m.in. o staraniach Ukrainy ws. zakupu ex-mołdawskich myśliwców Mig-29 „Ukraiński Ukroboronexport próbuje kupić od Mołdawii (lub wywieźć przy pomocy „ partnerów ”) 6 Migów-29, które stacjonują w Marculesti. Bardzo mocno nalegają… Póki co samoloty są na miejscu. Chcą w najbliższej przyszłości przeprowadzić operację za pośrednictwem firmy-przykrywki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – pisał Gorgan do Makarowa.
Tego samego dnia kolejna wiadomość brzmiała „Pociągi z paliwem jadą z terytorium Mołdawii, a mianowicie ze wsi Etulia , do ukraińskiej osady Reni. Pociąg z paliwem porusza się tylko w nocy, w dzień stoi w miejscu, aby nie stać się celem rosyjskich sił powietrznych”.
Gorgan nie poprzestawał się na informowaniu. W kolejnej wiadomości do Rosjanina agent doradzał, aby „zamknąć granicę z Rumunią, bo tam przechodzi wszystko”.
Igor Gorgan urodził się w 1969 roku w Dubossary w Mołdawii. Po odbyciu służby wojskowej wstąpił do Wyższej Szkoły Sił Zbrojnych w Nowosybirsku, którą ukończył w 1991 roku. Po powrocie do niepodległej już Mołdawii Gorgan służył jako dowódca 2. brygady piechoty zmotoryzowanej w Kiszyniowie. W 2001 roku obiecujący oficer został wysłany na studia do Dowództwa Armii Stanów Zjednoczonych i Kolegium Sztabu Generalnego w Fort Leavenworth. Od 2003 roku brał udział w misjach międzynarodowych NATO w Bośni i Hercegowinie, Gruzji oraz Iraku.
W 2013 roku Gorgan objął stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Mołdawii, ale z powodu konfliktu z szefem mołdawskiego MON szybko opuścił to stanowisko. W 2019 roku, po zwycięstwie w wyborach prezydenckich sojusznika Moskwy Igora Dodona, Gorgan ponownie stanął na czele Sztabu Generalnego. Funkcję tę sprawował do września 2021 roku, kiedy odwołała go nowa prezydent Maia Sandu. Gorgan podjął współpracę z rosyjskim wywiadem prawdopodobnie w 2004 roku, kiedy służył w misji NATO.
Pomimo tego, że Gorgan jest już poza strukturami mołdawskiego MON, w resorcie pozostaje wielu jego „znajomych”, którzy informują go co dzieje się wewnątrz. Jak pisze The Insider, w kolejnej wiadomości do Makarowa pisze: Przedstawiciele Ukrainy skontaktowali się z przedstawicielami naszego Ministerstwa Obrony Narodowej w celu znalezienia kontaktu z fabryką wojskową Mezon. To dawne zakłady elektroniki radiowej w Kiszyniowie, która realizowała prace na rzecz armii ZSRS. Ukraińcy chcą pozyskać dokumentacje techniczną potrzebną do napraw i serwisu systemu rakiet balistycznych Toczka-U. Dotyczy to w szczególności radioelektronicznego komponentu tego kompleksu, który został wyprodukowany w Kiszyniowie. Przede wszystkim mówimy o elektronicznych jednostkach sterujących Toczka-U Ten kontakt miał miejsce wczoraj. Zadzwonili do jednego z naszych oficerów ze Sztabu Generalnego z Ukrainy i poprosili o pomoc.” – pisze Gorgan.
Dodaje, że w Mołdawii jest „wiele myślących jak on, którzy czekają na wyzwolenie od faszystów”. Agent dodaje również, że w Mołdawii nie ma organizacji pokroju ukraińskiego Azowa, więc nie będzie trudno zlikwidować lokalnego oporu i „zająć się politykami”.
Obecnie Gorgan znalazł prace w Biurze ONZ ds. Uchodźców w Kiszyniowie (UNHCR-Mołdawia).
Źródło: The Insider