Zaostrzenie środków
Jak zaznacza portal Euractiv, przedłożony projekt ustaw zezwalałby władzom granicznym na zawracanie osób ubiegających się o azyl, które przekroczyły granicę z Rosji, przy użyciu siły lub bez niej. Nie dotyczyłoby to jednak dzieci i osób niepełnosprawnych.
Koalicja rządząca, która zaproponowała projekt ustawy przyznaje, że zawracanie migrantów z powrotem do Rosji bez rozpatrywania ich wniosków o azyl byłoby naruszeniem międzynarodowych zobowiązań Finlandii w zakresie praw człowieka.
Jednocześnie fińskie władze twierdzą, że model ten zostanie zastosowany tymczasowo i w ograniczonym stopniu. Premier Petteri Orpo powiedział, że propozycja trafi do parlamentu w przyszłym tygodniu. Tam rozpatrzy ją komisja konstytucyjna.
“„Rząd musi udowodnić, że istnieje realne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego w kraju. Częściowy wpływ na ostateczną decyzję ma również fiński Komisarz Sprawiedliwości, badający, czy ustawy proponowane przez rząd są zgodne z fińskim prawem i zobowiązaniami prawno-międzynarodowymi kraju” – zaznaczał dr Damian Szacawa, adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UMCS oraz starszy analityk w Zespole Bałtyckim Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, w rozmowie z POLON.pl.
Jak podaje Euractiv, powołując się na raporty wywiadu Orpo zanzaczył, że w Rosji wciąż znajdują się tysiące ludzi, którzy “czekają na okazję, by dotrzeć do fińskiej granicy”. Granica fińsko-rosyjska jest jedną z najdłuższych, wynosi 1340 kn.
W ubiegłym roku Finlandia zamknęła swoją granicę z Rosją, aby ograniczyć i powstrzymać narastającą presję migracyjną, wywołaną przez napływ osób z Bliskiego Wschodu i Afryki Subsaharyjskiej.
Fińskie władze obarczyły Rosję winą za ten niespodziewany wzrost liczby migrantów na granicy, mówiąc o presji hybrydowej stosowanej przez Kreml po dołączeniu kraju do NATO w kwietniu 2023 roku – czemu Moskwa kategorycznie się sprzeciwiała.
Pod koniec listopada ubiegłego roku przeprowadzono badania opinii publicznej w Finlandii dotyczące dylematu, co jest ważniejsze: poszanowanie praw człowieka i osób, które chcą składać wnioski azylowe, czy kwestia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.
Jak pokazał raport, trzy czwarte Finów odparło, że w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego rząd może podjąć działania ograniczające prawa azylantów (prawa człowieka), a tym samym będą naruszały niektóre zobowiązania prawno-międzynarodowe Finlandii.
Źródło: euractiv.com