Nowe rozdanie?
Po niedzielnych przetasowaniach w rosyjskim rządzie, decyzją prezydenta Rosji Władimira Putina Siergiej Szojgu przestał pełnić dotychczasową funkcję ministra obrony i został mianowany sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
Zdymisjonowano dotychczasowego sekretarza, Nikołaja Patruszewa, “w związku z przejściem na inne stanowisko”, co potwierdził rzecznik prasowy Kremla, Dmitrij Pieskow. Patruszew, były szpieg, kierował Radą Bezpieczeństwa od 2008 roku.
Siergieja Szojgu ma zastąpić Andriej Biełousow – wicepremier Rosji od 2020 roku, ekonomista, były minister rozwoju gospodarczego kraju w latach 2012-2013. Biełousow był doradcą Putina ds. gospodarczych i dyrektorem Departamentu Gospodarki i Finansów Biura Rządu Federacji Rosyjskiej.
Jak zaznacza Financial Times, nominacje oznaczają największy wstrząs w strukturach rosyjskich urzędników ds. bezpieczeństwa od wielu lat. Kreml przedstawia odejście Szojgu jako część wysiłków, mających ograniczyć gwałtownie rosnące wydatki na obronność (na zaopatrzenie sił zbrojnych na Ukrainie przeznaczono w 2024 roku już 118,5 mld dolarów).
Rzecznik prasowy Kremla zaznaczył, że poprzez powołanie urzędnika gospodarczego na ministra obrony władze chciały sprawić, aby “gospodarka bezpieczeństwa była zgodna z gospodarką kraju”, a na polu bitwy wygrywa ten, kto jest “bardziej otwarty na innowacje”. Budżet bezpieczeństwa Rosji wzrósł do 6,6 procent PKB.
Generał Szojgu, który objął stanowisko ministra obrony w 2012 roku, był postrzegany jako jeden z najbliższych współpracowników Putina. Pomimo tego, że przez niektórych był określany jako “nietykalny”, w niezależnych rosyjskich mediach pojawiały się sugestie, że w wyniku braku sukcesów i niepowodzeń na ukraińskim froncie może stracić stanowisko.
Pieskow zaznaczył, że nowe nominacje nie wpłyną na Walerija Gierasimowa, szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, pełniącego swoją funkcję od 2012 roku. Jednak jak zaznacza cytowany przez Financial Times ekspert Michael Kofman, starszy pracownik Carnegie Endowment, nominacja Biełousowa oznacza, że Gierasimow najpewniej zostanie zastąpiony.
Jak zaznaczała prof. Agnieszka Legucka z PISM w rozmowie z POLON.pl, rosyjski system polityczny nie jest tak skostniały, jak może się wydawać. “W Polsce mamy wiele stereotypów, np. o znaczeniu oligarchów w Moskwie. Obecnie nie mają takich wpływów jak kiedyś, a nałożenie sankcji również było pewnym sposobem ich podporządkowania. (…) Panujący system jest z jednej strony bardzo silny i brutalny, a z drugiej chwiejny” – podkreślała ekspertka.
Źródło: ft.com