Słoneczna przyszłość
Jak podaje raport think-tanku energetycznego Ember, od 2000 roku udział OZE w globalnej produkcji energii elektrycznej zwiększył się z 19 procent do 30 procent. Według instytucji rozwój energetyki słonecznej w głównej mierze napędzał wspomniany wzrost – było to najszybciej rosnące źródło energii elektrycznej przez 19 lat z rzędu.
Jak zaznaczył cytowany przez The Guardian Dave Jones, dyrektor ds. globalnych analiz w Ember, spadek emisji w sektorze energetycznym jest obecnie “nieunikniony” a 2023 rok był najpewniej “punktem zwrotnym”. Niemniej jednak paliwa kopalne nadal odpowiadają za powstanie ponad 80 procent energii pierwotnej.
Podczas zeszłorocznego szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju, osiągnięto porozumienie, w którym po raz pierwszy użyto sformułowania odejścia (ang. transition away) od paliw kopalnych. Podczas poprzednich szczytów klimatycznych nie określano celów w tak jednoznaczny sposób, mówiąc jedynie np. o konieczności zmniejszenia zużycia węgla (COP26 w Glasgow).
Niemniej jednak porozumienie nie zawierało wyraźnego zobowiązania stron do wycofywania (ang. phase out) lub nawet stopniowego ograniczania (ang. phase down) zużycia paliw kopalnych.
Źródło: theguardian.com