Przedwyborcza gorączka
Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych Unii Europejskiej, mających na celu transformację ekologiczną UE, prowadzącą do neutralności klimatycznej Wspólnoty do 2050 roku. Zainicjowany w 2019 roku, Zielony Ład kieruje się międzysektorowym podejściem, obejmującym takie obszary jak energetyka, transport, przemysł, rolnictwo czy sektor finansowy.
Jak podaje Euractiv i AFP, inicjatywa jest na celowniku akcji dezinformacyjnych przed zbliżającymi się wyborami do Europarlamentu – również ze strony podmiotów i kont powiązanych z Rosją.
Wśród popularnych, fałszywych twierdzeń dotyczących projektu, znalazły się m.in. tzw. paszporty węglowe. Informacje rozpowszechniano w języku rumuńskim. Podawano, że Bruksela zamierza wprowadzić „paszporty węglowe” w celu pomiaru emisji dwutlenku węgla każdej osoby i ograniczenia jej podróży, jeśli przekroczy ona wcześniej określony limit.
Nośnym tematem pozostaje planowane wycofanie ze sprzedaży nowych pojazdów napędzanych benzyną do 2035 roku, aby zwiększyć udział aut elektrycznych na europejskim rynku. W ramach akcji dezinformacyjnych rozpowszechnia się twierdzenie, że Unia planuje zakazać naprawy pojazdów starszych niż 15 lat.
Jak zaznacza cytowany przez Euractiv Arnaud Mercier, profesor nauk o informacji i komunikacji na Universite Pantheon-Assas w Paryżu, propagowane wiadomości działają poprzez “przesadę i dekontekstualizację”, na którą UE jest szczególnie podatna ze względu na swoje biurokratyczne skomplikowanie. Umożliwia to m.in. przedstawianie wciąż dyskutowanych pomysłów jako konkretnego, niezmienialnego prawa przyjętego przez unijne instytucje.
Źródło: euractiv.com