Atomowy renesans
Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej (KE), zapotrzebowanie na energię elektryczną w Unii wzrośnie o 57-79 procent do 2040 roku. Jest to związane z zachodzącą transformacją energetyczną, która w ramach zmniejszenia emisyjności systemy energetycznego i jego dekarbonizacji, doprowadzi do większej elektryfikacji gospodarki.
Jak zaznacza portal Euractiv, UE do tej pory skupiała się na wspieraniu i stymulowaniu produkcji przede wszystkim odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim elektrowni słonecznych i wiatrowych.
Jednak rozpoczęcie przez Rosję pełnoskalowej wojny w Ukrainie w 2022 roku i następujący po tym kryzys energetyczny skłoniły część państw europejskich do rewaluacji poprzednio krytycznej postawy wobec elektrowni jądrowych. Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton stał się głośnym orędownikiem tego sektora.
Jak podaje Euractiv, Breton po raz pierwszy przedstawił swoją koncepcję „ustawy o energii jądrowej” 8 kwietnia bieżącego roku. Zdaniem Francuza obecnie konieczne jest zwiększenie europejskich badań i innowacji w zakresie „najbezpieczniejszych technologii jądrowych na świecie” jako integralnej części każdej przyszłej inicjatywy UE.
Przemysł jądrowy niedawno utworzył własny sojusz, który koncentruje się na rozwoju innowacyjnych technologii jądrowych, takich jak małe reaktory jądrowe (SMR). Sojusz stara się lobbować europejskie władze publiczne, aby zwiększyły wsparcie administracyjne i finansowe dla inicjatyw jądrowych. Jak zaznacza Euractiv, szczególnie cenne są tanie pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).
Niestety EBI pozostaje ostrożny i podkreśla, że obecnie do 2030 roku priorytetem pozostają odnawialne źródła energii. Jak zaznacza cytowany przez portal Markus Rauramo, dyrektor generalny fińskiego państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Fortum: “Przyjęcie przez Europę za pośrednictwem EBI stanowiska, że „tak, jesteśmy gotowi zainwestować w projekt bardzo długoterminowy kapitał dłużny”, byłoby dużym sygnałem również dla innych źródeł finansowania”.
Źródło: euractiv.com