Malta daje paszporty oligarchom Putina
Malta tradycyjnie ujawnia nazwiska swoich nowych obywateli. Dzieki temu dziennikarze The Insider mogli sprawdzić kto w ubiegłym roku otrzymał nie tylko przywilej nazywania się obywatelem Malty, ale także pragmatyczny wymiar uzyskania paszportu, który otwiera wiele światowych granic – przede wszystkim zamknięty dla obywateli posługujących się paszportem Federacji Rosyjskiej. Jest to o tyle bulwersujące, że Unia specjalnie ograniczyła możliwości wydawania wiz Rosjanom, szczególnie tym, zaangażowanym w proceder wspierania rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Część nazwisk przytoczonych w publikacji rosyjskich dziennikarzy nie tylko popiera politykę Kremla, ale i jest bezpośrednio biznesowo zaangażowanych w jej wspieranie.
Wśród świeżo upieczonych obywateli Malty (i Unii Europejskiej zarazem) są m.in. Władimir Durnin, prezes Meżregiontruboprowodstroj – głównego wykonawcy robót układania rurociągów dla Gazpromu, Rosniefti, Transniefti czy Rosatomu. Dodatkowo inna firma należąca do oligarchy – Tengri dostarcza surowce do stoczni, produkującej okręty wojenne. Stocznia ta znajduje się na liście sankcji zachodnich. Durnin otrzymał obywatelstwo wraz ze swoją żoną.
Obywatelstwo Malty otrzymał również Aleksandr Garankin, pierwszy wiceprezes Gazprombanku – głównej instytucji finansowej Gazpromu oraz kremlowskiej elity. Wraz z nim obywatelstwo otrzymała jego żona oraz trójka dzieci.
Obywatelstwo Malty otrzymała również Aleksandra Fartusowa, córka Ludmiły, która jest członkiem zarządu przedsiębiorstwa Energomer. W skład koncernu wchodzi firma Monokristal. Przedsiębiorstwo to jest głównym dostawcą szafiru do przemysłu optycznego, ale i wojskowego – m.in. do firmy produkującej systemy Walki Radioelektronicznej do samolotów Su-30 – Chibiny.
The Insider wymienia również inne nazwiska związane m.in. z Rosniefti czy instytucjami MSW i służby penitencjarnej Rosji.
Malta ma program „Złotych Wiz i Paszportów” skierowany do najbogatszych. Obywatelem Malty może zostać osoba, która dokona inwestycji bezpośredniej na Malcie w wysokości minimum 600 tys. euro i będzie rezydentem kraju przez 36 miesięcy. Okres ten można skrócić do 12 miesięcy, jednak wtedy koszt inwestycji kapitałowej rośnie do 750 tys. euro. Za każdego dodatkowo członka rodziny zainteresowany musi zapłacić dodatkowe 50 tys. euro. Oprócz inwestycji kapitałowej osoba zainteresowana programem musi nabyć nieruchomość w kwocie 700 tys. euro, lub zawrzeć umowę najmu nieruchomości o wartości nie mniejszej niż 16 tys. euro roczne przez okres pięciu lat. Wymagana jest również obowiązkowa darowizna w wysokości 10 tys. euro na rzecz zarejestrowanej pozarządowej organizacji lub stowarzyszenia o charakterze filantropijnym
Źródło: The Insider
Wojna to okazja do zarabiania dużych pieniędzy. Rozumieją to doskonale producenci broni, rozumieją to doskonale Ukraińcy handlujący ze wszystkimi wszelkim sprzętem i żywnością przysyłanymi z Zachodu, rozumie to i Malta. Jedna różnica – broń i amunicja służą do zabijania ludzi. Wydanie Obywatelstwa chroni ludzi. Na marginesie – Wszyscy Ukraińcy przebywający dzisiaj na terenie Europy od 33 lat marzyli o ucieczce z Ukrainy do świata, który pozwoli Im mieć więcej pieniędzy. Tylko dzięki wojnie 7 milionów ludzi uciekło od biedy i brudu!