64 odmowy
Jak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów (MF) dla Rzeczpospolitej, począwszy od 2022 roku szef KAS i naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu wydali ponad 1,3 tys. decyzji wyrażających zgodę na zwolnienie środków pieniężnych lub zasobów gospodarczych na łączną kwotę ponad 317 mln euro, czyli ponad 1,3 mld zł i tylko 64 odmowy.
Jak zaznacza cytowany przez gazetę Janusz Cichoń, ekonomista, były minister finansów i poseł Koalicji Obywatelskiej: “kwota i ilość decyzji robią wrażenie, ale by móc ocenić, czy nasze sankcje działają, Ministerstwo Finansów powinno podać, jakie środki zostały zamrożone i jaki procent zwolnień je objął czy procent czy jedną trzecią”.
Rzeczpospolita podkreśla, że od 26 kwietnia 2022 roku na listę sankcyjną są wpisywane firmy rosyjskie lub firmy z kapitałem rosyjskim działające w Polsce lub kooperujące z naszym krajem, które są podmiotami o strategicznym znaczeniu dla Federacji Rosyjskiej lub takie, które zagrażają integralności Ukrainy bądź produkują surowce objęte zakazami.
Decyzje o wpisie na listę podejmuje szef MSWiA na wniosek szefów służb (ABW, SKW lub CBA), a lista jest systematycznie uzupełniana. Na liście sankcyjnej MSWiA znajdują się już setki podmiotów i osób fizycznych, w tym rosyjskich oligarchów czy białoruskich urzędników aparatu władzy.
Jak podaje Rzeczpospolita, MF przyznaje, że nie posiada informacji, jaka liczba firm bądź osób skorzystała ze zwolnień: “Nie prowadzimy sprawozdawczości według ilości podmiotów składających wnioski, lecz według ilości wydanych decyzji. Jeśli w tle są np. polscy pracownicy, którzy pracowali i nagle nie dostaliby wypłaty, to rozumiem, że ‘odmrożenie’ środków ma sens”.
“Złożone wnioski o zwolnienie/ udostępnienie środków finansowych lub zasobów gospodarczych dotyczyły m.in. umożliwienia wywiązywania się ze zobowiązań zaciągniętych przez podmiot sankcjonowany jeszcze przed dniem umieszczenia na liście sankcyjnej, np. wypłaty wynagrodzeń pracownikom, płatności z tytułu podatków, należności na rzecz ZUS, zobowiązania na rzecz kontrahentów. Prośby dotyczyły też zwolnień zasobów gospodarczych, np. produktów psujących się, czy tracących swe właściwości poprzez nieodpowiednie, czy długotrwałe przechowywanie” – wskazuje cytowany resort finansów.
Źródło: rp.pl