Wątpliwości
Unijny komisarz ds. klimatu Wopke Hoekstra zaznaczył, że kraje członkowskie UE ograniczą emisje o 51 procent do 2030 roku, co stanowi spadek wobec planowanych 55 procent. Jak zaznacza Financial Times, do czerwca bieżącego roku rządy państw UE muszą przedstawić swoje plany redukcji emisji. Zdaniem Europejskiej Agencji Środowiskowej najbardziej prawdopodobna jest redukcja emisji o 48 procent.
Zdaniem Komisji Europejskiej aby osiągnąć wyznaczone cele klimatyczne tempo redukcji emisji powinno „prawie potroić średni roczny wskaźnik redukcji osiągnięty w ciągu ostatniej dekady”. Jednak problemem pozostaje implementacja założeń politycznych do sektora biznesowego, który jest zmęczony wysoką inflacją, napięciami handlowymi i rosnącymi regulacjami.
Zgodnie z danymi brukselskiego think-tanku Bruegel, pomimo wprowadzanych regulacji UE pozostaje w tyle za niektórymi światowymi konkurentami w zakresie wdrażania czystych technologii dekarbonizujących gospodarkę – np. za Chinami.
Pekin niepokoi Brukselę szczególnie w zakresie bezsprzecznej dominacji na rynku produkcji paneli fotowoltaicznych, które ze względu na technologię i efekty skali znacząco wyprzedzają europejskich producentów. Dodatkowo wśród unijnych decydentów pojawiają się obawy o “zwabienie” europejskich firm przez amerykański Inflation Reduction Act, zapewniający ulgi podatkowe i dotacje o wartości 269 mld dolarów.
Jak zaznacza Financial Times, ambitne polityki klimatyczne UE stały się punktem zapalnym przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, co widać m.in. po szerokozakrojonych protestach rolników czy niepewnej pozycji rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law, NRL), wobec którego swój sprzeciw wyraziły Węgry i Holandia.
Jednocześnie, polityczni decydenci z Brukseli debatują nad ustanowieniem tymczasowego celu ograniczenia emisji w bloku o 90 procent do 2040 roku, jako drogowskazu w kierunku osiągnięcia zerowej emisji netto w 2050 roku. Wątpliwości wobec takiego działania wyrażają stowarzyszenia biznesowe i przemysłowe.
Źródło: ft.com