Kamień milowy FlyEye
Tysięczny dron wyprodukowany przez spółkę WB był w wersji 3.X. Dron w pierwszych wersjach został pierwszy raz publicznie zaprezentowany w 2010 roku. Od tego czasu, wraz z nabywanym doświadczeniem, przeszedł kilka modyfikacji i ulepszeń. Od 2015 roku jest wykorzystywany w armii ukraińskiej. Od dwóch lat pełni też ważną role w systemie rozpoznawczym Ukrainy podczas pełnoskalowej inwazji Rosji. Znajduje się w pododdziałach zarówno ukraińskich artylerzystów, ale i sił specjalnych.
Dron ten cechuje się wysoką przeżywalnością i odpornością na rosyjskie systemy walki radioelektronicznej. Kilkukrotnie uniknął również zestrzelenia przez m.in. systemy przeciwlotnicze TOR oraz Strzała-10. W trakcie działań zbrojnych do przestrzeni publicznej trafiło wiele materiałów ukazujących skuteczne „polowania” ukraińskich żołnierzy przy wykorzystaniu FlyEye na różnorakie cele – systemy artyleryjskie, OPL czy WRE. Zazwyczaj FlyEye działa w parze z systemem rakietowym HIMARS, który służy rażeniu celów na dalekich dystansach.
Dron jest wyposażony w silnik elektryczny, ale jego konstrukcja pozwala mu na swobodne szybowanie co znacznie utrudnia jego wykrycie, a także pozwala na długotrwałe przebywanie w powietrzu. FlyEye jest częścią systemu TOPAZ, który pozwala na szybkie przetwarzanie danych rozpoznawczych i wykorzystanie ich w działaniach artylerii. Dron ten startuje z ręki, część sensorów (kamery) ląduję na spadochronie, a sam płatowiec ląduje lotem ślizgowym.
Według słów przedstawicieli WB, producenta dronów, obecnie spółka w 90 procentach eksportuje swoje produkty za granicę. Są plany aby w 2024 roku spółka była w stanie produkować 200 zestawów dronów tego typu rocznie.
Źródło: Telegram/Grupa WB