“Żelazny” sojusz
Inwestycje mają obejmować takie obszary jak energia słoneczna, pojazdy elektryczne i cyfryzacja. United Airlines mają również uruchomić nowe loty z Tokio-Narita do Cebu na Filipinach.
Jak zaznacza Reuters, wysiłki Waszyngtonu mające na celu pogłębienie więzi gospodarczych z Manilą idą w parze ze współpracą w dziedzinie obronności. Wiąże się to bezpośrednio z przeciwdziałaniem agresywnym zachowaniom chińskich jednostek na Morzu Południowochińskim i w pobliżu Tajwanu.
Podczas konferencji prasowej Raimondo zaznaczyła, że zaangażowanie USA w rozwój handlu i inwestycji na Filipinach obejmuje większy region Indo-Pacyfiku, m.in. poprzez format Indo-Pacific Economic Framework (IPEF).
Inicjatywa gospodarcza kierowana przez Waszyngton gromadzi 14 państw regionu. IPEF powstała w maju 2022 roku i według niektórych ma zastąpić Partnerstwo Transpacyficzne (TPP), z którego Stany Zjednoczone wycofały się w 2017 roku.
Zdaniem Raimodno, nowy blok gospodarczy miałby być “najbardziej znaczącym międzynarodowym zaangażowaniem gospodarczym, jakie Stany Zjednoczone kiedykolwiek miały w tym regionie”.
Chiny nie znajdują się wśród wspomnianych 14 państw członkowskich IPEF. Jak zaznaczyła Raimondo, USA nie zamierzają “oddzielać się” od Chin, jednak nie chcą pozwolić Pekinowi na dostęp do zaawansowanej technologii Waszyngtonu.
“Moim zadaniem jest ochrona narodu amerykańskiego i upewnienie się, że nasza najbardziej wyrafinowana technologia, w tym technologia półprzewodników i sztucznej inteligencji, którą posiadamy, a Chiny nie, nie zostanie uzyskana przez Pekin i wykorzystana do wzmocnienia chińskiej armii” – podkreśliła cytowana przez Reutersa sekretarz handlu USA.
Podkreśliła również, że sojusz Stanów Zjednoczonych z Filipinami jest “żelazny”. Manila jest najstarszym sojusznikiem Waszyngtonu w regionie Indo-Pacyfiku, a oba kraje łączy 73-letni traktat o wzajemnej obronie.
5 marca Departament Stanu USA wystosował oświadczenie, w którym wyraźnie zaznaczył wsparcie dla Filipin po “prowokacyjnych działaniach Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) przeciwko zgodnym z prawem filipińskim operacjom morskim na Morzu Południowochińskim”. Stało się to po kolejnych chińskich manewrach skierowanych przeciwko filipińskim statkom przewożącym zaopatrzenie dla filipińskich służb, powodujących kolizje i raniących członków załogi.
Po wizycie w Manili Gina Raimondo uda się do Tajlandii, gdzie omówi możliwości obu krajów w zakresie wzmocnienia współpracy w obszarach produkcji i odporności łańcucha dostaw.
Źródło: reuters.com