Polacy w wyścigu o portugalskie zamówienie
Portugalia od kilku lat prowadzi postępowanie na zakup systemów przeciwlotniczych opartych na platformie kołowej bardzo krótkiego zasięgu. Zgodnie z wymaganiami wyszczególnionymi w ofercie opublikowanej za pośrednictwem NATO Support and Procurement Agency, Portugalczycy chcą nabyć 1 radar 3D, trzy pojazdy-wyrzutnie oraz dwa przenośne terminale dla PPZR. Wartość zamówienia ma wynieść maksymalnie 40 mln euro a dostawy mają zostać zrealizowane maksymalnie w ciągu 24 miesięcy. Zamówienie ma stanowić jedną jednostkę ognia. Przetarg przewiduje zamówienie dodatkowego radaru oraz wyrzutni w ramach opcji.
Minimalny zasięg systemu rakietowego to 5 km. Minimalna wysokość lotu przechwytywanego celu to 4 km. Wyrzutnia ma posiadać co najmniej dwie szyny do instalacji rakiet. Samych rakiet ma zostać dostarczonych 7 dla wszystkich pojazdów.
PIT-Radwar to spółka wchodząca w skład PGZ. Odpowiada za produkcje m.in. radarów a także systemów przeciwlotniczych. W ramach jej prac powstała m.in. Okrętowy System Uzbrojenia 35 mm (OSU-35) a także system POPRAD. I to właśnie POPRAD jest prawdopodobnym systemem zaoferowanym Portugalczykom. POPRAD to system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu – wyposażony w cztery zamontowane na wysuwanej wieżyczce rakiety PPZR Grom/Piorun. Cztery dodatkowe rakiety mogą być przewożone w pojeździe.
W przypadku rakiet Grom zasięg to 5,5 km a wysokość atakowanego celu to 3,5 km. W przypadku PPZR Piorun zasięg zwiększa się do 6,5 km a wysokość celu do 4 km. System jest całkowicie pasywny – rakiety naprowadzają się na widmo termalne celu. POPRAD wyposażony jest w głowice optoelektroniczną służącą do wykrywania celu.
Producent może też zaoferować radar Soła/Bystra na potrzeby wsparcia POPRADA.
Poza PIt-Radwar swoje oferty w przetargu złożyły dwie spółki tureckie – Aselsan i Roketsan, francuskie MBDA France i Thales, oraz niemiecki Diehl.
Źródło: NSPA/PIT-Radwar