TSMC, Intel i Samsung
Waszyngton dąży do przeniesienia rozwoju oraz produkcji najnowocześniejszych chipów sztucznej inteligencji (AI) do Ameryki. Tak zwane chipy AI to specjalnie zaprogramowane akceleratory dla sztucznych sieci neuronowych, które są dostosowane do wydajnego wykonywania określonych obliczeń, wymaganych przez systemy AI.
Jak zaznacza Reuters, oprócz decyzji dotyczącej tego, której firmie – Intelowi czy TSMC – przekazać większą ilość dotacji, administracja Bidena musi również rozważyć wielkość inwestycji w same chipy AI. Środki mogą zostać również przekazane na pozostałe typy półprzewodników, równie ważne.
Pieniądze na dotacje będą pochodzić z amerykańskiej ustawy CHIPS, przyjętej w 2022 roku. Firmy Intel, TSMC i Samsung zbudują fabryki w USA i prawdopodobnie otrzymają pewien stopień amerykańskich dotacji – pozostaje pytanie, w jaki sposób zostaną one rozłożone?
Tajwański TSMC, który jest światowym liderem w produkcji półprzewodników, nie zobowiązał się jeszcze do wprowadzenia jednej ze swoich najbardziej zaawansowanych technologii do USA, choć oczekuje się, że firma uczyni to do 2027-2028 roku.
Z kolei Samsung Electronics buduję fabrykę w Teksasie, jednak jak zaznacza Reuters firma od dawna ma trudności z wyprodukowaniem wystarczającej ilości funkcjonalnych chipów na każdym waflu krzemowym, aby produkcja wysokonakładowa była opłacalna.
Wielu analityków oczekuje, że amerykańska administracja przydzieli dużą część funduszy Intelowi, co stanowiłoby de facto program naprawczy dla przedsiębiorstwa, który został ogłoszony po 2021 roku. Pomimo tego, że niedawno zaprezentowana technologia produkcji Intela wygląda obiecująco na papierze, nadal to TSMC produkuje każdy zaawansowany chip AI dostępny na rynku.
Źródło: reuters.com