Nowe plany
Zgodnie z dokumentem opublikowanym przez Komisję Europejską (KE) jest to wersja polskiego KPEiK z 29 lutego 2024 roku. Stanowi ona aktualizację poprzedniego dokumentu z 2019 roku. Ostateczna wersja ma trafić do KE do końca czerwca bieżącego roku.
“Po przeprowadzeniu analiz prognostycznych Polska deklaruje osiągnięcie do 2030 roku 29,8 procent udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto, jako wkład w realizację nowego ogólnounijnego celu na 2030 roku. Na realizację tego celu składać się będzie zużycie OZE łącznie w elektroenergetyce, ciepłownictwie i chłodnictwie oraz na cele transportowe” – zaznaczono w dokumencie.
Podkreślono, że podwyższenie celu udziału OZE o 7-9 punktów procentowych w porównaniu z 2019 rokiem stało się możliwe dzięki rozwojowi energii odnawialnych w ostatnich latach, a także popularyzacji instalacji prosumenckich.
Docelowo dokument ma zawierać dwa scenariusze transformacji: bazowy WEM i przewidujący dodatkowe regulacje WAM, po uwzględnieniu których gotowy dokument zostanie skierowany do pełnych konsultacji publicznych oraz uzgodnień́ sektorowych i sfinalizowany w połowie 2024 roku.
Obecna wersja dokumentu zawiera jedynie bardziej zachowawczy scenariusz WEM, oparty na wdrażanych i planowanych strategiach, przypominający wariant “business as usual”. “Skutkuje on relatywnie niskim poziomem redukcji emisji CO2 do 2030 roku i relatywnie wysokim poziomem konsumpcji węgla, gazu i innych paliw kopalnych. Ten scenariusz nie spełnia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 procent w porównaniu z rokiem 1990” – zaznacza MKiŚ.
Opublikowany dokument zakłada do 2030 roku redukcję emisji gazów cieplarnianych o 38 procent w porównaniu do 2005 roku i o 35 procent w stosunku do 1990 roku. W przypadku OZE, zadeklarowane osiągnięcie ich udziału w polskiej gospodarce na poziomie 29,8 procent nadal jest niższe niż założenia unijnej dyrektywy REDIII, przewidującej cel udziału OZE dla całej UE na poziomie 42,5 procent do 2030 roku. Zaznaczono także, że krajowe wydobycie węgla nie przekroczy 30 mln ton w 2030 roku.
Ostatni „Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030” został złożony przez Polskę do Komisji Europejskiej w 2019 roku i był częścią wypełnienia zobowiązania do stworzenia krajowych planów energetyczno-klimatycznych (NECP) przez państwa członkowskie. KPEiK jest dokumentem pozwalającym na analizę, czy w oparciu o wkłady państw członkowskich UE będzie w stanie wywiązać się z ustanowionych celów klimatyczno-energetycznych.
Źródło: commission.europa.eu, PAP