Bobry trafią do wojska
Kleszcz jest rozwijany na podstawie umowy zawartej pomiędzy NCBR a konsorcjum polskich podmiotów, w skład którego weszły: AMZ-KUTNO S.A. (lider), Wojskowy Instytut Łączności, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii.
Kleszcz bazuje na podwoziu Bobra-3. Bóbr-3 to pojazd 4×4, opancerzony i uzbrojony w Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia. W przypadku Bobra ma to być moduł Protector norweskiego Kongsberga. Najważniejszym elementem wyposażenia pojazdu jest jednak zestaw czujników, radarów pola walki i innych sensorów, które pozwalają na wykonywanie misji rozpoznania.
„Rozpoznanie jest dziś bardzo potrzebne, co udowadnia przykład wojny na Ukrainie. Oczy i uszy polskiej armii będą pochodziły właśnie z Kutna, dając dodatkowo miejsca pracy. Chcemy, żeby Polska była bezpieczna, to nasz priorytet. – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
LOTR KLESZCZ na platformie kołowej 4×4 wejdzie na wyposażenie pododdziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony załogi, z przeznaczeniem do dynamicznego i ciągłego pozyskiwania informacji o przeciwniku i środowisku pola walki oraz ich przetwarzania i przekazywania w formie zaszyfrowanych danych rozpoznawczych, niezbędnych do przygotowania oraz prowadzenia działań w każdych warunkach atmosferycznych i każdej porze dnia oraz nocy do 5 dób działań.
Załogę pojazdu stanowi jedna drużyna rozpoznawcza składająca się z 5 żołnierzy. LOTR KLESZCZ umożliwia transport załogi wraz z wyposażeniem osobistym oraz rozpoznawczym, a także wsparcie ogniowe przy wykorzystaniu broni pokładowej, zwalczanie lekko opancerzonych pojazdów, nisko lecących celów powietrznych oraz siły żywej nieprzyjaciela.
Zasadniczymi elementami wchodzącymi w skład Lekkiego opancerzonego transportera rozpoznawczego są m.in. systemy: rozpoznania – wyposażony w taktyczny radar rozpoznania pola walki i głowicę optoelektroniczną, łączności – zapewniający równoczesną łączność pomiędzy pojazdami LOTR, śmigłowcami oraz przełożonymi do szczebla batalionu, uzbrojenia (zdalnie sterowany system uzbrojenia) – wyposażony w karabiny maszynowe WKM-B kal. 12,7 mm i UKM kal. 7,62 mm, filtrowentylacji, klimatyzacji oraz detekcji i ochrony przed bronią masowego rażenia, a także sprzężony z wyrzutnią granatów dymnych system ochrony przed opromieniowaniem wiązką lasera.
Na poniższym nagraniu zaprezentowany jest pojazd produkcji AMZ Kutno Bóbr-3 podczas badań.
Źródło: MON/Agencja Uzbrojenia
Brakuje jednego istotnego elementu tj. platformy z dronem rozpoznawczym