Eksport 30 mln ton zboża
Jak informuje portal, w sierpniu zeszłego roku Ukraina uruchomiła korytarz żeglugowy obejmujący jej zachodnie wybrzeże Morza Czarnego w pobliżu Rumunii i Bułgarii po tym, jak Rosja zdecydowała się nie przedłużać porozumienia czarnomorskiego, wynegocjowanego przez ONZ i Turcję.
Tzw. umowa zbożowa umożliwiała bezpieczny eksport niemal 33 mln ton zboża (m.in. kukurydzy, pszenicy, jęczmienia) z Ukrainy na Morze Czarne, a przez nie na światowe rynki. Porozumienie obowiązywało od lipca 2022 roku do 17 lipca 2023 roku, a w jego przywróceniu nie pomogłą również inicjatywa Turcji.
Zdaniem ekspertów, obowiązująca wówczas inicjatywa czarnomorska pozwoliła na zahamowanie pogłębiania się światowego głodu i zapobiegła gwałtownemu wzrostowi cen żywności na całym świecie – blisko 65 procent pszenicy i 51 procent kukurydzy z eksportu w ciągu ostatniego roku trafiło na rynki krajów rozwijających się.
Jak podaje Euractiv, obecnie Ukraina jest na dobrej drodze do eksportu całego zboża ze zbiorów w 2023 roku – pomimo rosyjskich ataków na ukraińskie porty i infrastrukturę. W wywiadzie dla CNN Zełenski powiedział: “Stworzyliśmy nowy szlak na Morzu Czarnym”. Opisał go jako “duży sukces”, dzięki któremu wyeksportowano 30 mln ton zboża i innych produktów rolnych.
Jednocześnie prezydent Ukrainy ostrzegł, że w przypadku nieotrzymania 60 mld dolarów wsparcia finansowego z USA, przyszłość utrzymania przez Kijów korytarza żeglugowego stoi pod znakiem zapytania. “Myślę, że szlak zostanie zamknięty (…) ponieważ do jego obrony potrzebna jest również amunicja, obrona przeciwlotnicza i inne systemy” – powiedział Zełenski, cytowany przez Euractiv.
W 2023 roku w Ukrainie zebrano ok. 80 mln ton zboża i nasion oleistych, w tym nadwyżkę eksportową w wysokości ok. 50 mln ton w sezonie 2023-2024 od lipca do czerwca.
Źródło: euractiv.com